Noč knjige 2025
Noč knjige je mednarodni dogodek, s katerim obeležujemo 23. aprila svetovni dan knjige. Njegov namen je preko najrazličnejših kulturnih dogodkov promovirati branje in knjigo v vseh plasteh družbe. Projekt je nekomercialne narave, poteka kot družbena akcija in povezuje številne lokalne prireditelje, ki samostojno izbirajo in izvajajo kulturne vsebine. Noč knjige je tudi vseslovenski projekt, ki ima za cilj zajeti celotno območje Slovenije in njena obmejna ozemlja ter z branjem in knjigo povezati vse generacije, od najmlajših bralcev do starejših v domovih za ostarele, pa vse tiste vmes.
Cilji projekta so:
- ustvarjati pozitiven odnos do branja in knjige,
- predstaviti pomen branja ter omogočiti, da učenci prepoznajo branje kot vir informacij in znanj ter kot zabavo in užitek,
- dvigniti raven bralne kulture (povečati število bralcev literature na vseh starostnih stopnjah),
- razvijati bralno razumevanje,
- spoznavati različne besedilne vrste in
- povečati obisk šolske knjižnice.
Rastem s knjigo
»Rastem s knjigo« je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture. Z njim skušamo osnovnošolce in srednješolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic.
Projekt je Ministrstvo za kulturo začelo izvajati v šolskem letu 2006/2007, najprej zgolj za osnovne šole. Javna agencija za knjigo Republike Slovenije ga je začela voditi ob ustanovitvi leta 2009. Izvajamo ga v sodelovanju s splošnimi knjižnicami, slovenskimi osnovnimi in srednjimi šolami, osnovnimi šolami s prilagojenim programom, zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter osnovnimi in srednjimi šolami v zamejstvu (Avstrija, Madžarska, Italija). Sodelujemo tudi z učitelji, ki poučujejo slovenščino v t. i. sobotnih šolah (Amerika, Avstralija), pri dopolnilnem pouku v tujini (Belgija, BiH, Srbija, Hrvaška, Francija idr.) in v Evropskih šolah (Bruselj, Luksemburg, Frankfurt idr.).
Cilji nacionalnega projekta »Rastem s knjigo« so:
- spodbujati dostopnost kakovostnega in izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja,
- promovirati vrhunske domače ustvarjalce mladinskega leposlovja,
- spodbujati bralno motivacijo šolarjev in njihov obisk splošnih knjižnic,
- motivirati založnike za večje vključevanje sodobnih slovenskih piscev v založniške programe za mladino ter povečevanje deleža izdanega izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja.
V letošnjem šolskem letu bodo sedmošolci prejeli knjigo pisateljice Mateje Gomboc z naslovom SPOSOJENA BABICA ŠTEFI.
Bralni projekt GG4A
Projekt je zastavljen v tekmovalnem duhu in poteka preko spleta. Učenci (po trije v ekipi) bodo prebrali šest vrhunskih del za mlade. Naslovov knjig ne bomo izdali, odkrili jih bodo z reševanjem knjižnih ugank. Cilj tekmovanja je, da ekipe pravilno rešijo knjižne uganke, postopno odkrijejo naslove knjig, ki jih prebiramo v projektu, in dejavno dokažejo, da so knjige prebrale. Ob reševanju ustvarjalnih nalog, ki jih na temo posameznih knjig čakajo v izzivih, zbirajo točke; največ točk prejmejo ekipe, ki se izkažejo z izvirnostjo in ustvarjalnostjo. Zmaga ekipa, ki reši vse izzive in osvoji največ točk.
Cilji projekta:
- dvigovanje bralne pismenosti,
- spodbujanje uživanja v branju in pozitivnega odnosa do literature z uporabo elementov igre,
- dvigovanje digitalne pismenosti in ozaveščanje udeležencev o spletni varnosti,
- spodbujanje medkulturnih kompetenc,
- motiviranje za učenje na daljavo tudi za daljše časovno obdobje,
- spodbujanje premisleka o zaželenem in nezaželenem vedenju pri učenju v skupini,
- navajanje na avtonomno učenje,
- medgeneracijsko sodelovanje,
- seznanjanje udeležencev z didaktičnimi vidiki video igric.
Organizator mednarodnega projekta je založba KUD SODOBNOST INTERNATIONAL.